De zuivelmarkt van deze week tekent zich door twee gebeurtenissen: door toenemende druk op de vetprijzen door goedkoop Poolse en Baltisch aanbod en door een verhoogde vraag naar eiwit via magere melkconcentraat. De DCA-notering voor room daalde een kleine 1,5%, concentraat werd ruim 4% duurder.
Over het geheel genomen is de zuivelmarkt echter vrij stabiel. De prijzen op de kaas- en melkpoedermarkten bewegen vooral zijwaarts. Kopers nemen een afwachtende houding aan en zijn niet heel erg bereid om hogere prijzen te betalen. De producenten hebben weinig trek om hun prijzen te verlagen, te meer omdat de melkaanvoer relatief gematigd blijft en er weinig product bij hen in voorraad ligt. Ook weten ze dat de afnemers vaak kort gedekt zijn.
Door dit extra aanbod en door Iers product dat binnenkort ook op de markt komt. Hierdoor zakt de DCA-notering voor room met €120 per ton. Vanwege de hoge prijzen lijkt dit een hele stap omlaag, maar het is een prijsdaling van nog geen 1,5%. Ook de boternotering staat licht onder druk. Deze volgt de roomnotering.
Concentraatpijzen in de lift
De stijging van de concentraatprijs is substantiëler, want bedraagt ruim 4%, maar ook dit zet de zuivelmarkt niet op zijn kop. Er is wel iets meer product beschikbaar dan eind vorig jaar, maar er is ook meer vraag, onder meer vanuit Griekenland.
De prijs van rauwe melk trekt een fractie aan, zowel in Nederland als in Duitsland, vooral onder invloed van het duurdere concentraat, en doordat fabrikanten het grootste deel van hun aanvoer toch meestal goed zelf kunnen gebruiken. Daardoor bewegen de spotmelkprijzen zich relatief dicht tegen de basis-uitbetalingsprijzen van de fabrieken.
Saaie markt
Uiteindelijk is de zuivelmarkt op dit moment vrij rustig, bijna saai zelfs. Er zijn geen grote marktveranderingen, partijen zijn veelal afwachtend en op hun hoede voor mogelijke verstoringen. Bijvoorbeeld door de dreiging van hoge invoertarieven in de VS en andere handelsverstorende politieke gebeurtenissen. Daarnaast wordt met spanning uitgekeken naar de ontwikkeling van de melkproductie dit voorjaar. Tot u toe loopt de aanvoer in Noordwest-Europa nog zeker niet de spuigaten uit. Helemaal niet in Frankrijk, waar de prijzen voor met name room en boter nu zo ongeveer het hoogst zijn.