De prijzen op de pluimveevleesmarkt kruipen langzaam verder omhoog, terwijl de noteringen voor vrij verhandelde vleeskuikens stabiel blijven. De vleesmarkt is nog altijd behoorlijk krap, al zijn de slachthaken nog altijd goed gevuld. Tegelijkertijd blijft de export naar het Verenigd Koninkrijk aan aantrekkingskracht winnen.
De vleeskuikenprijs blijft opmerkelijk stabiel en noteert inmiddels voor de vijfde week op rij op hetzelfde niveau. Volgens de Barneveldse notering voor vrij verhandelde vleeskuikens staat de Nederlandse prijs momenteel op €1,26 per kilo.
Er verandert weinig op de pluimveevleesmarkt. De vraag blijft sterk en het aanbod stabiel. Volgens ingewijden zijn de slachthaken redelijk goed gevuld, maar desondanks blijft de vleesmarkt aan de krappe kant. Kippenvlees wordt vrijwel direct verkocht en de voorraden zijn beperkt beschikbaar. Met andere woorden, ondanks het stabiele aanbod blijft de markt krap.
In de praktijk is er echter weinig ruimte voor uitbreiding. Niet alleen in Nederland, maar ook in de omringende landen is het lastig om een milieuvergunning te verkrijgen voor pluimveehouders die willen opschalen. Ook de export uit landen als Polen blijft beperkt, omdat de vogelgriep het aanbod daar nog altijd onder druk zet. In Polen blijven de prijzen stijgen. Momenteel liggen de regionale prijzen tussen de 6,20 zloty (€1,45) en 6,40 zloty (€1,49) per kilo, afhankelijk van de locatie.
De Europese Unie verwacht overigens dat de prijzen voorlopig blijven stijgen. Hoewel de prijzen op de Nederlandse vrije markt nauwelijks bewegen, klimmen andere belangrijke benchmarks gestaag omhoog. Zo blijven ook de contractprijzen voor vleeskuikens toenemen. De VNC-notering, die het gemiddelde van alle slachterijen vertegenwoordigt, steeg van €1,175 naar €1,18 per kilo. Sinds eind februari liggen de gemiddelde noteringen boven de €280 per 100 kilo. Inmiddels naderen de prijzen in de Europese Unie zelfs de grens van €290 per 100 kilo.
Wordt terugschakelen naar gangbare kip interessanter?
Her en der geven handelaren aan dat sommige pluimveehouders vanwege de krapte overwegen terug te schakelen van het 1 ster Beter Leven-keurmerk naar de productie van gangbare kip. De verwachting is dat de prijzen op de vrije markt voorlopig hoog blijven, waardoor deze vorm van productie winstgevender is dan het houden van traag groeiende kippen onder de contractvoorwaarden van het Beter Leven-systeem. Daarnaast biedt terugschakelen de mogelijkheid om kippenvlees te exporteren. Beter Leven-vlees is daar simpelweg te duur voor. Vooral de Britse markt wordt daarbij als interessant gezien. Rundvlees is wereldwijd duur, maar in het Verenigd Koninkrijk zorgt schaarste voor uitzonderlijk hoge prijzen. Daardoor zijn consumenten daar sneller geneigd om voor kip te kiezen, wat de Britse kipprijzen relatief snel opdrijft.
Dat blijkt ook uit de exportprijzen. In januari 2025 – nog vóór de forse prijsstijging – kwam de exportprijs naar de Britse markt uit op €3.980 per ton. Dat is 10,9% meer dan in januari 2024 en bovendien een record voor die maand. De prijs lag toen maar liefst 63,1% boven het gemiddelde Europese exportniveau. Mede door de aanhoudende krapte lijkt de prijs sindsdien nog verder te stijgen. Structureel neemt de export van de EU naar het Verenigd Koninkrijk toe, maar door het beperkte aanbod liep de uitvoer tijdelijk terug. In 2024 importeerde het VK nog 2,5% meer dan het jaar ervoor, maar in januari 2025 daalde de export vanuit de EU met 7,4% ten opzichte van dezelfde maand in 2024.