De tarievenoorlog tussen de Verenigde Staten en China heeft inmiddels een duidelijke uitwerking op de varkensvleesmarkt. Uit gepubliceerde cijfers van Amerikaans ministerie van landbouw (USDA) blijkt dat recent reeds geplaatste bestellingen ter grootte van in totaal...
Daarmee kampen varkensvleesexporteurs in de Verenigde Staten nu duidelijk met de gevolgen van de door Trump gestarte handelsoorlog. De annuleringen zijn op weekbasis het hoogste volume sinds de beginfase van de Coronapandemie in 2020. Ondanks alle onrust op de exportmarkt blijven de varkensvlees prijzen in de Verenigde Staten op het moment vrij stabiel. De termijnmarktnotering voor vleesvarkens in Chicago heeft zelfs wat herstel laten zien, dit door kalmerende uitspraken van Trump.
Verkopen onderuit
Eerder dit jaar werd al duidelijk dat het daadwerkelijk geëxporteerde volume varkensvlees over de eerste twee maanden van dit jaar een fractie lager ligt dan over dezelfde periode van vorig jaar. In totaal ging er 3% minder varkensvlees naar een exportbestemming. Naast het uitgevoerde volume varkensvlees houdt het USDA ook cijfers bij over de actuele verkoopcijfers van varkensvlees. De meest recente verkoopcijfers wijzen er op dat het exportvolume voorlopig waarschijnlijk niet hersteld.
Naast de geannuleerde bestellingen liggen namelijk ook de nieuwe verkopen de afgelopen week op een laag niveau. Nieuwe verkopen (van vers en ingevroren delen varkensvlees, exclusief bijproducten) kwamen uit op een volume van ruim 18.000 ton, waar het 4-weeks gemiddelde normaal gesproken rond de 30.000 ton ligt. Hoewel hierin geen verkopen van bijproducten of verwerkte producten zijn opgenomen is het een indicator voor het totaal verkochte volume varkensvlees.
Nieuwe varkensvleesverkopen Verenigde Staten 2025 |
|
x1000 ton (Per week in week eindigend op datum) |
|
17/Apr |
18,6 |
10/Apr |
22,7 |
03/Apr |
25,7 |
27/Mar |
54,7 |
20/Mar |
33,2 |
13/Mar |
21,3 |
06/Mar |
23,5 |
27/Feb |
45,2 |
20/Feb |
34,8 |
13/Feb |
27,6 |
06/Feb |
26,1 |
30/Jan |
55,7 |
23/Jan |
34,6 |
16/Jan |
39,2 |
09/Jan |
33,0 |
Ook als gekeken wordt naar het totaal volume 'outstanding sales' (verkocht maar nog niet geleverd) varkensvlees, een indicator voor het toekomstig exportvolume, wordt de dalende interesse in Amerikaans varkensvlees duidelijk. Deze ligt inmiddels zo'n 14% onder het niveau van vorig jaar. Vooral het verkochte volume aan China (-72%) en Mexico (-26%) zijn fors gedaald. Op korte termijn worden de exportcijfers over maart verwacht. Dan zal blijken in hoeverre het exportvolume daadwerkelijk verder is gedaald.
Nog niet on speaking terms
Nadat Trump importtarieven voor Chinese producten tot 145% oplegde sloeg China terug met tarieven van 125% voor Amerikaanse producten. Met al bestaande importheffingen komt het totaal aan invoerheffingen voor Amerikaans varkensvlees nu op 172%. Het maakt import van Amerikaanse varkensvleesproducten op dit moment te duur, waardoor bestellingen worden geannuleerd. Waar Trump afgelopen week een wat gematigde toon richting China aansloeg en suggereerde dat er op dit moment wordt gesproken over lagere tarieven weerlegde een woordvoerder van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken deze suggestie direct. Hij gaf aan dat er naar zijn weten op dit moment niet wordt gesproken over het oplossen van de kwestie.
Prijsvorming
Ondanks de zwakke exportcijfers lijkt het risico van de geopolitieke spanningen in de markt ingecalculeerd. Het feit dat Trump afgelopen week een meer gematigde toon aansloeg tegen China zorgde er zelfs voor dat de termijnmarkten deze week flink herstelden. Varkens voor levering in de zomermaanden worden nu verhandeld voor zo'n $2,20 per kilogram geslacht gewicht. Omgerekend naar euro's is dat rond de €1,95 per kilogram geslacht gewicht. De fysieke varkensprijs (Iowa/Minnesota) beweegt kort boven $2 per kilo.